Archive

Назад кон почетна
Вести

Бензините и дизелот поскапени за 1,50 денари

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одлучи од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,56 % . Малопродажната цена на Мазутот

Вести

Абази: Просечната цена на тутунот да не биде под 250 денари

      Според Менде Стомнароски, претседател на Сојузот на земјоделските здруженија на Македонија, цените треба да ги следат трошоците на животот и производството и нема да се прифатат договорите

Вести Слајдер

Иновации во синџирот за снабдување со храна – Нови бизнис и маркетинг модели

    Неколку иновативни проекти тестираат ефективни и одржливи решенија за поефикасна логистика и дистрибуција, дозволувајќи им на кратките синџири на храна да ги споделат трошоците и ресурсите и да

Вести

Стопанската комора на Македонија бара средба со министерот за економија за наоѓање решение околу замрзнувањето на маржите во трговијата

    Стопанската комора на Македонија побара итна средба со министерот за економија Крешник Бектеши за дополнителни консултации со цел, како што соопштија оттаму, наоѓање избалансирано решение за замрзнувањето на

Слајдер Цени

(Видео) Неделен преглед на берзански цени на земјоделски суровини НЕДЕЛА 9

  Aналитичкиот тим на Моја фарма има воспоставено свој систем на следење на берзанските цени на земјоделски суровини, од целиот свет. Со цел овие информации да бидат достапни за нашите

Вести

Набавена софистицирана опрема за контрола на квалитетот и безбедност на храна

    Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство изрази огромно задоволство што заеднички со Факултетот за ветеринарна медицина преку Програмата за рурален развој за 2021 година, успеаа да набават софистицирана

Вести

Како ќе се одрази војната во Украина на глобалните цени на нафтата, храната и металите?

    Одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ја нападне Украина може дополнително да ги зголеми цените во време кога инфлацијата веќе расте најбрзо во последните децении. Економистите се

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (28.02.2022)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 28 февруари – 2 март 2022 година   Понеделник 28.02.2022: Претежно облачно и СТУДЕНО со локални послаби врнежи претежно од снег. Ќе дува и слаб

Вести

АФПЗРР споделува искуство на вработените од Платежната агенција на Албанија во врска со имплементацијата на ИПАРД програмата

    Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој вчера и денес е домаќин на претставници на Агенцијата за земјоделство и рурален развој од Албанија. Како што информира

Вести

Се подготвува законско решение со кое ќе им ги ограничи маржите од трговците на мало

    Во Министерството за економија се подготвува законско решение кое ќе им ги ограничи маржите на дел од трговците на мало кои прават огромни заработки благодарение на високите маржи