Archive

Назад кон почетна
Вести

Цените на горивата поскапуваат од полноќ

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одлучи да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,62 % и ќе се продаваат за половина денар

Цени

(видео) Неделен преглед на берзански цени на земјоделски суровини – НЕДЕЛА 21

  Aналитичкиот тим на Моја фарма има воспоставено свој систем на следење на берзанските цени на земјоделски суровини, од целиот свет. Со цел овие информации да бидат достапни за нашите

Вести

Каков е планот на Лидл за влез на македонскиот пазар?

Познатиот ланец на супермаркети Лидл од Германија наскоро ќе влезе и на македонскиот пазар, барем такви се најавите од владиниот врв. Очекувањата се дека Лидл ќе инвестира околу 300 милиони

Вести

Бачовски: Исплатени се 1,7 милијарди за предаден тутун, по 80 денари од килограм за прва класа

Тутунарите ги добија средствата за реализираниот тутун од претходната година откако АФПЗРР ги заврши исплатстире на субвенциите. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и рурланиот развој на сметките на 28.168

Едукација Култури

Што претставува интегирана заштита на растенија?

  Интегрирана заштита на растенија е ефикасен и еколошки чувствителен пристап во процесот на намалување на дејството на штетните инсекти и патогени, кој се основа на создавање на долгорочна стратегија

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (31.05.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  31 април – 2 јуни 2021 година Понеделник 31.05.2021: Променливо облачно со повремен локален дожд, особено во западните предели. Ќе има услови и за ретка појава

Вести

Заев и одговори на опозицијата – Над 1 милијарда евра насочени во земјоделството

  Над 1 милијарда евра се насочени во земјоделството, особено во лозарството и одгледувањето на тутун, тврди премиерот Заев. Претседателот на Владата одговараше на прашањата на опозицијата во Собранието за

Култури

Мерки за превенција од Тута абсолута – Сè што треба да знаете

  Првиот запис за присуство на Тута абсолута (Tuta absoluta) во С. Македонија е во 2011 година во заштитените простори со домат. По потекло е од Јужна Америка и претставува

Интервјуа

Интервју со нутриционист Фани Гулевска: За отпорен и балансиран организам неопходен е план за здрава исхрана

  Пандемијата со КОВИД-19 значително го насочи фокусот кон потребата од здрава исхрана. Неизвесноста за здравствената состојба и грижата за зајакнување на имунитетот сè повеќе се решаваат со суплементи, витамини

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (28.05.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  28 – 30 мај 2021 година Петок 28.05.2021: Претпладне сончево со умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава на дожд и услови за