Интервјуа

Назад кон почетна
Интервјуа Слајдер

(Интервју) Лешниците, путерот и кремовите од брендот „ЗАУМ“ отвораат нови димензии на вкусови – Едноставно неодоливи!

Соговорници во нашето денешно интервју се нашите новостекнати пријатели од Струга. „Нелкоски Органик Фуд ДООЕЛ“ е компанија која се занимава со производство на органски лешник и готови продукти од истиот.

Интервјуа

(Интервју) Загрозеноста на земјоделството значи опасност од глад – Мораме да зачекориме како општество кон остварувањето на стремежот за прехранбен суверенитет

  Сведоци сме на растечкиот број на светското население, кој се очекува да достигне скоро 10 милијарди до 2050 година. Снабдувањето со свежа храна на населението на големите метрополи, во

Интервјуа

(Интервју) Царство на органски производи, извор на здравје и убавина – Продавница во Скопско Тафталиџе во директен допир со природата

Повторно во лов по интересни приказни од скопските улици. Повторно во локал на грчки државјанин кој решил да живее и работи токму овде, во Скопје. Се вика Димитриос, потекнува од

Интервјуа

(Интервју) Во пресрет на сезоната на настинки и грип – Разговаравме со Маја Велковска, дипломиран нутриционист

МФ: Последниве две години се интересни од повеќе аспекти. Актуелна е КОВИД-19 пандемијата, а пред нас е и сезоната на настинки и грип. Кое е вашето размислување на оваа тема?

Интервјуа

(Интервју) Во потрага по нови вкусни предизвици – „Љубовна Куќичка“ вкусно ќоше скриено во срцето на Скопје

  Скитајќи низ Скопје во потрага по нови вкусни предизвици, пристигнавме до едно симпатично мало бистро токму во срцето на градот, на „Ленинова“. Симпатично мало бистро, полно со душа. Уште

Интервјуа

Додека некои фрлаат храна, многумина гладуваат – Да ја зачуваме храната

  Со зголемувањето на бројот на население, расте и побарувачката односно потребата за храна. На 16 октомври секоја година се одбележува Светскиот ден на храната. На овој ден, повеќе од

Интервјуа

Интервју со Мато Мркаљ, менаџер за бизнис развој во групацијата НУТРИС: Сега е вистински момент за влез на пазарот на протеини од растително потекло

  Годишно, глобалната побарувачка за протеини од растително потекло бележи двоцифрен раст, а само во Европа порасна за речиси 50% во текот на последните две години. Современото земјоделство бара отвореност

Интервјуа

Инспиративното искуство на Ена Утевска: Семенските бомби се благодет за земјата

Ена Утевска неодамна имаше уникатна можност да научи нешто повеќе за пермакултурата и фрлањето на семенски бомби за зазеленување на површините. За Моја Фарма Ена раскажува за искуството во прекрасната

Интервјуа

Христов: Со вишокот храна да нахраниме над 20 илјади луѓе за цела година

  Банките за храна и дигиталните платформи за организирање на донации на вишок храна работат на решавање на проблемот со фрлањето храна во отпад со која може всушност да се

Интервјуа

Пампулевски: Преспанските овоштари не паметат толку тешка сезона, но не се предаваме

Преспанските овоштари ја имаа една од најтешките години досега, погодени од три елементарни непогоди во една сезона. Родот на јаболката се проценува на 120 илјади тони, но речиси две третини