Archive

Назад кон почетна
Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (31.12.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 31 декември – 02 јануари 2021 година Петок 31.12.2021: Сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец.

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (30.12.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 30 декември – 01 јануари 2021 година Четврток 30.12.2021:  Променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од северен правец. Температурите сепак

Зелен развој

8 зеленчуци што можете да ги одгледувате во вашиот стан преку целата година

  Одгледувањето на сопствен зеленчук не само што е забавно, туку ќе знаете со што точно се третирани растенијата во секоја фаза од нивниот развој, што не е случај со

Вести

Во 2021 година вкупно 203,5 милиони евра – инвестирани директно во земјоделскиот сектор

  Министреството за земјоделство, шумарство и водостопанство на својот фејсбук профил објави дека оваа година во земјоделскиот сектор директно се инвестирани вкупно 203,5 милиони евра. ,,2021 ќе биде запаметена како

Вести

Ристов: Тутунарите изминативе години едвај врзуваат крај со крај

    Градоначалникот на општина Конче Златко Ристов во гостувањето во емисијата ,,Што не е јасно’’ на ТВ Алфа рече дека тутунарите изминатите години едвај крај со крај врзуваат,  бидејќи

Зелен развој

Може ли шпанското земјоделство да ја преживее зголемената суша?

  Европејците ги обожуваат шпанските производи. Побарувачката за одредени шпански земјоделски производи во земјите од ЕУ е константно голема. Но, одгледувањето на монокултури ја оштетува почвата. И додека Германците особено

Вести

Јавен повик за набавка на системи за наводнување, за инвестиции во бунари и зафати на површински води

    Врз основа на член 7, алинеја 9 од Законот за основање на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој („Службен весник“ на Република Македонија број 72/07,

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (29.12.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 29 – 31 декември 2021 година Среда 29.12.2021: Претежно облачно со слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Ќе има појава и на

Успешни приказни

Долгогодишна пасија претворена во успешен бизнис со храна

  Последниве две години беа полни со предизвици и особено тешки за бизнис секторот. Многу бизниси стагнираа, други пак престанаа со работа. Но, тимот на Моја Фарма секогаш успева да

Вести

Добар квалитет, ниска цена – Тутунарите очекуваа откупна цена од минимум 200 денари

  Тутунарите не се задоволни од годинашната проценка на тутунот, со оглед на квалитетот кој го имаат во оваа реколта. Откупната цена која во моментов изнесува 187 денари за килограм,