Archive

Назад кон почетна
Успешни приказни

Млад ентузијаст, посветен заштитник на природата и пчелите: Опасноста од изумирање на пчелите е реална!

Тимот на Моја Фарма разговараше со млад ентузијаст од Куманово, пчелар, земјоделец и како што самиот милува да каже за себеси – голем љубител на природата. На средбата беа разменети

Вести

,,Не постои резервна планета” – нова кампања „ЕУ со ТЕБЕ” фокусирана на Европскиот зелен договор

  ,,Не постои резервна планета” е слоганот на новата кампања „ЕУ со ТЕБЕ” фокусирана на Европскиот зелен договор, што  ја промовираа шефот на Делегацијата на Европската Унија во државава Дејвид

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (30.11.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 30 ноември – 2 декември 2021 година Вторник 30.11.2021: Под влијание на продор на студена воздушна маса од север, времето ќе биде претежно облачно со

Вести

Најлонските ќеси од 1. декември ќе чинат 15 денари

  Од 1. декември (среда) се забранува употребата на пластични ќеси во Македонија. Повеќе нема да се произведуваат пластичните кеси, а биоразградливите ќе се наплаќаат по 15 денари. На овој

Вести

JАВEН ПОВИК бр.2/2021 за доставување на барања за исплата на средства од Програма за финансиска поддршка во рибарстовото и аквакултурата

  Врз основа на член 7, алинеја 9 од Законот за основање на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој („Службен весник на Република Македонија“ број 72/07, 5/09,

Вести

ВИТАЛИА СЕ ГРИЖИ ЗА ЗАЕДНИЦАТА: ДОНАЦИЈА ОД 600Kg функционални производи за социјално загрозените граѓани

  Во три донаторски акции кои се одржаа од 16.11.2021 до 18.11.2021 година, преку платформата FoodShare во рамки на проектот PLOUTOS, беа донирани 600 kg во производи од асортиманот на

Вести

Бензините поевтинуваат за 0,50 денари, цената на дизелот останува иста

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одлучи од полноќ да се намалат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,27%. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС

Цени

(Видео) Неделен преглед на берзански цени на земјоделски суровини НЕДЕЛА 47

  Aналитичкиот тим на Моја фарма има воспоставено свој систем на следење на берзанските цени на земјоделски суровини, од целиот свет. Со цел овие информации да бидат достапни за нашите

Вести

ЈАВЕН ПОВИК бр.3/2021 за доставување на барања за користење на средства од Програмата за финансиска поддршка во Рибарството и Аквакултурата

  Врз основа на член 7, алинеја 9 од Законот за основање на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој („Службен весник“ на Република Северна Македонија број 72/07,

ЕУ Земјоделска политика

Факти и бројки: Како се движеше развојот на земјоделството во последниве 20 години на глобално ниво?

Глобалната додадена вредност генерирана од земјоделството, шумарството и риболовот порасна за 73 проценти помеѓу 2000 и 2019 година, достигнувајќи 3,5 трилиони американски долари во 2018 година. Ова претставува зголемување од