Archive

Назад кон почетна
Вести Национална Политика

Со ИПАРД 3 програмата во македонското земјоделство се очекува да се инвестираат околу 250 милиони евра до 2027 година

  На 9. сесија (онлајн-дебата) на Работната група 1 за земјоделство и рурален развој во рамките на Националната конвенција за Европската Унија во Северна Македонија на тема „Предизвици во програмирањето

Одгледување на животни Сточарство

Зошто се одбележува светскиот ден на животните на фарма?

  Секоја година 70 милијарди животни завршуваат во кланица за да го добиеме месото на нашите трпези. Затоа активистите за нивна заштита утре (1 октомври 2021 година) ќе го одбележат

Култури

Како се создаваа македонските сорти на ориз во Кочани?

  Долгата историја на македонското оризопроизводство придонела кон создавање на македонски сорти на ориз кои што идеално одговараат на условите во Македонија. Како најзаслужни во оваа област се селекционерите од

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (30.09.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 30 септември  – 2 октомври 2021 година Четврток 30.09.2021: Претежно облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од дожд, особено во западните предели каде ќе има

Вести Зелен развој

Меѓународен ден за свесност за загуба и отпад од храна – Фрламе големи количини на храна која е совршено добра за употреба

  Како мали, сигурно повеќето од нас биле укорувани од страна на своите родители дека храната која не сакаме да ја дојдадеме, некое дете од друг крај на светот бескрајно

Вести Национална Политика

Заев и Хоџа со предлог-решенија до оризороизведителите

  Премиерот Зоран Заев и министерот Арјанит Хоџа, во Владата одржаа средба заедно со градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев, и со претставниците на оризопроизводителите од Кочанскиот Регион. На средбата

Култури

(ВИДЕО) Како се врши процесирање на оризот по жетвата

  При жетвата на оризот, за разлика од другите житни култури, зрната се уште се обвиткани со плевици и за да се добие формата на производот која што доаѓа до

Вести

Јубилејно 30. издание на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз 2021“

Со изложбата на делата од Ликовната колонија „Арт варијации“, започна триесетото издание на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз 2021“. Годинава манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз“ содржи десетина настани распоредени во

Вести

Онлајн ФАО работилница за влијанието на климатските промени врз производството во различни услови

Земјоделскиот институт – Скопје и Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации (ФАО) денеска организираат презентација на реализираните активности за производство на квалитетен семенски материјал за грав и пиперка

Вести

Летово забранет увоз на сливи од Македонија, сега забранет и увоз на македонско грозје

  Освен што ова лето беа вратени 400 килограми на сливи од Македонија, Република Српска продолжува со забраните за увоз на македонски земјоделски производи. Вчера, забранет е увоз и на