Archive

Назад кон почетна
Вести

Дегустација на македонски вина на Летно Вино 2021

  Во недела, 4 јули, на терасата на ресторан Воденица – Мулино во Скопје, ќе се оддржи винско дружење, настан на кој посетителите ќе може да дегустираат голем асортиман на

Вести

Првин невреме, па високи температури – вистинска главоболка за земјоделците во Македонија

На удар најмногу се културите засеани на отворено, а според експертите најголеми штети се очекува да има кај пченицата, која е во фаза на зрење и пред собирање. Необично високите

Вести Национална Политика

Земјоделците незадоволни од еколошката такса: Ова е директен удар врз нас

Воведувањето на новата еколошка такса за дизел горивата предизвика незадоволство кај здруженијата на земјоделците. Велат, ова е директен удар врз нас бидејќи значително ќе се зголемат трошоците. Идејата за собирање

Механизација

Безбедноста пред сè – несреќи во земјоделството

  Земјоделството може да биде опасна професија каде не ретко се работи во отежнати услови со огромна механизација. Физичкиот и психичкиот умор кај  фармерите последователно води кон намалена концентрација и

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (30.06.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 30 јуни – 2 јули 2021 година Среда 30.06.2021: Сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе започне да дува умерен, повремено на

Вести Национална Политика

Дали странците ќе закупуваат пасишта за 10 евра по хектар?

Доколку помине новиот предлог Закон за пасишта се отвора можноста и странски субјекти, да закупуваат државни пасишта и тоа за 10 евра по хектар. Јавната расправа за законот е закажана

Вести

Дали пчеларите ќе плаќаат пашарина ако нивните пчели се хранат на државните пасишта?

Јавниот увид на предлог-законот за пасишта заврши на 26ти јуни во чиј состав под член 23 се предвидува пчеларите кои користат пасишта за поставување на пчелни семејства да плаќаат колективна

Агро Политика Вести ЕУ Земјоделска политика

Дали Европа конечно ќе ја реформира Заедничката земјоделска политика?

Основната политика на ЕУ за субвенции во земјоделството по многу години конечно ќе претпре големи реформи кои може целосно да го променат секторот во наредните години. Постигнат е првичен договор

Агро Политика Вести Национална Политика

Со нов електронски систем ќе се работи на рамномерен регионален развој

Се одржа завршниот промотивен настан на кој беше претставен “Системот за рамномерен регионален развој“ што се изработи во рамките на проектот “Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој” во Клубот на

Култури

Искористете ја моќта на сонцето – природен начин за ослободување на почвата од штетни микроорганизми, инсекти и плевели

  Соларизација на почвата е нехемиски метод за контрола на штетници, болести и плевели што се наоѓаат во почвата преку употреба на високи температури предизвикани од сончевото зрачење. Методата вклучува