Archive

Назад кон почетна
Вести

Дизелот поскапува за половина денар, бензините за еден денар по литар

adrotate banner=”38″]   Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одлучи од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,01 %. Малопродажната цена на

Вести

До 28 февруари остануваат замрзнати цените на основните производи

    На неколку дена пред да истече Oдлуката за замрзнување на цените на основните производи, Министерството за економија, донесе одлука за продолжување на рокот до 28 февруари. Тоа значи

Вести

Поддршка за младите земјоделци – да работат и останат во своите краишта

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, и викендов е на терен. Тој на својот фејсбук профил напиша: ,, Ми беше чест што утрово имав можност да поразговарам со

Вести

Во Прилепско потпишани се над 220 договори за земање под концесија државно земјоделско земјиште

    Преку 400 хектари државно земјиште во прилепскиот дел од Пелагонија ќе бидат ставени во функција за новата производствена година. Прилепските земјоделци покажуваат голем интерес за земање под концесија

Вести

Николовски: Ќе продолжиме да го стимулираме производството на ориз Програмата за директни плаќања за 2022 година

    На средбата со оризопроизводителите во Кочани, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски порача: ,,Ќе продолжиме да го стимулираме производството на ориз преку ,,Програмата за директни плаќања

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (29.01.2022)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 29 – 31 јануари 2021 година Сабота 29.01.2022: Променливо облачно и постудено со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од северен правец. Ќе

Вести

Агро Белград: На македонскиот штанд претставени девет домашни компании

  На покана на српскиот министер за земјоделство и вицепремиер Бранислав Недимовиќ, денеска во Белград министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски го посети саемот „Агро Белград 2022“. Во

Зелен развој

Дали промените во урбаните и руралните заедници навистина се на повидок? Книга со рецепти за системски промени: Нордиски иновациски стратегии за одржливи прехранбени системи

Книгата со рецепти за промени во општествените системи нуди методологии, шаблони и студии на случај – или рецепти – за да им помогне на регионалните и националните европски влади да

Вести

Земјите од Г20 да ги удвојат трошоците за заштита и обнова на природата

  Дваесетте најбогати земји во светот (Г-20) треба да ги удвојат своите годишни трошоци за заштита и обнова на природата, на 285 милијарди долари до 2050 година, објавија денеска Обединетите

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (28.01.2022)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 28 – 30 јануари 2021 година Петок 28.01.2022: Сончево и потопло преку ден со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер