Archive

Назад кон почетна
Сточарство

Какви минерални блокови да употребите за поголемо здравје на добитокот?

  За правилен раст и развој на добитокот потребно е внес на одредени количини на соли кои што ќе овозможат нормално функционирање на метаболизмот, односно ќе овозможи непречена размена на

Зелен развој

Кои се итните климатски акции за да се спречат тешките последици врз македонското земјоделство?

  Европската парламентарна служба за истражување во последната студија „Политики за климатска акција на ЕУ – Одговор на глобалната итна состојба“ потенцира повеќе опасности од климатските промени за што е

Здрава храна

Ем посно, ем вкусно – намирници за убав почеток на денот

    Во нашата традиција, постот е период на духовно и телесно прочистување на телото.  За време на постот од исхраната ги исклучуваме од употреба месото, млекото и млечните производи,

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (30.04.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 30 април  – 02 мај 2021 година Петок 30.04.2021: Сончево и значително потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер претежно од

Интервјуа

ИНТЕРВЈУ ХОЏА: Секогаш сум на страната на земјоделецот, посветени сме на дигитални решенија, едукација и усогласување со европската регулатива

  Информиран земјоделец е клуч за развој на агробизнисот, додека пак едукацијата и иновациите може да гарантираат подобрување на продуктивноста и зголемена компетитивност. Земјоделството е сектор кој постојано треба да

ЕУ Земјоделска политика

Стратегија „Фарма до вилушка“: Дали ЕУ ја заборава фармата?

  Особено актуелна тема во делот на земјоделската политика во рамки на ЕУ е Стратегијата „Фарма до вилушка“ (Ф2Ф) како сеопфатен пристап кон политиката за храна.  Стратегијата Ф2Ф е дел

Култури

Како да се справите со најопасниот штетник на виновата лоза?

  Во заштитата на виновата лоза од особено значење претставува навремено преземање на превентивни мерки од кои што зависи квалитетот и квантитетот на крајниот принос. Големиот број на болести и

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (29.04.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 29 април  – 01 мај 2021 година Четврток 29.04.2021: Сончево и топло со мала до умерена, во текот на денот локално и позначителна облачност. Попладне

Култури

Запознајте го штетникот кој сериозно може да го намали приносот во производството на малини

  Штетникот Малинова буба  е распространет во цела Европа, како и во поголемиот дел од Азија. Претставува еден од најзначајните штетници во производството на малина. Ги напаѓа плодовите, цветовите и

Вести

Средба на премиерот Заев со земјоделци од Гази Баба и Арачиново: Најава за решавање на обештетувањата

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, придружуван од заменик-претседателот на Владата за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и од министерот за земјоделство, шумарство