Archive

Назад кон почетна
Вести ЕУ Земјоделска политика

Руралните подрачја го имаат клучот за здраво, напредно и развиено општество

  Европските рурални средини се клучните системи во европското општество кои што обезбедуваат храна, работни позиции и есенцијални услуги. Европската Комисија, за да се осигура дека и понатаму руралните средини

Вести Производство

(Видео) Одгледување на чили пиперчиња – како да направите мини чили фарма во вашиот двор?

  Пикантно лутиот вкус на чили пиперчињата совршено добро се вклопува како зачин во многу јадења ширум светот. Се користат во азиската кујна, исто така во Европа, па сè дури

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (31.08.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 31 август – 2 септември 2021 година Вторник 31.08.2021: Сончево и топло преку ден со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер

Вести

Се зголемуваат цените на горивата од полноќ

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одлучи од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,84%. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС

Вести Национална Политика

Јавен повик за аплицирање за добивање финансиска поддршка преку ИПАРД програмата, Мерката 121

  Сите земјоделски стопанства кои во периодот од 1. септември 2020 година до 31. март 2021 година подигнале нови повеќегодишни лозови, овошни насади или ароматични растенија и медоносна флора (еводија,

Цени

(ВИДЕО) – Неделен преглед на берзански цени на земјоделски суровини НЕДЕЛА 34

  Aналитичкиот тим на Моја фарма има воспоставено свој систем на следење на берзанските цени на земјоделски суровини, од целиот свет. Со цел овие информации да бидат достапни за нашите

Зелен развој

Европските свињи и кокошки ќе се хранат со инсекти – За или против?

Европските фармери кои одгледуваат свињи и кокошки ќе може да користат инсекти како сточна храна.  Европската комисија ги промени правилата и од септември свињарството и живинарството во ЕУ ќе може

Култури

Зошто доматите ви пукаат пред берба?

   Доматот претставува една од главните култури во градинарството. Иако доматот како култура е доста позната и истражувана тема, сепак голем број земјоделци прашуваат зошто им пукаат доматите токму пред

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (30.08.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 30 август – 1 септември 2021 година Понеделник 30.08.2021: Сончево и топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (28.08.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 28 – 30 август 2021 година Сабота 28.08.2021: Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен и