Archive

Назад кон почетна
Вести Слајдер

Договорното производство е најдобро решение за зголемување на домашното производство на храна

    Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, одржа средба со претставници на земјоделски здруженија и преработувачи на којшто се разговараше  за сите аспекти на развој на договорното производство

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (31.03.2022)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 31  март – 02 април 2022 година   Четврток 31.03.2022: Под влијание на циклонска активност, и на влажен воздушен бран од запад, времето ќе биде

Вести Слајдер

НВО: Oстатоци од пестициди во две третини од неорганските зеленчук и овошје

    Невладината организација „Идни генерации“, која редовно го испитува присуството на пестициди во овошјето и зеленчукот наменети за консумирање, изразува жалење за постоењето на вакви остатоци во речиси две

Вести Слајдер

ЕК: Украина да извезува храна преку Балтичко Море

    Европската комисија (ЕК) предложи создавање специјални трговски коридори меѓу Полска и Украина, во обид да се намали влијанието на оружениот конфликт врз синџирот на снабдување со земјоделски производи.

Вести

Трипуновски: Влада го доведува под сериозен знак прашалник прехранувањето на нацијата

    „Актуелната власт не бира средства и начин како да се луксузира на државен трошок, додека граѓаните не можат да врзат крај со крај, додека рафтовите во маркетите се

Вести

Маричиќ: Евроинтеграциите не се само стратешки приоритет, туку и дел од домашната развојна стратегија

    Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и Национален ИПА координатор, Бојан Маричиќ, имаше обраќање на тематската владина седница за ИПА на кое ги информираше министрите за

Вести Слајдер

Нов јавен повик за доставување понуди за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари за долгогодишни насади

    На седница на Владата беше донесена одлука за објавување јавен повик за доставување понуди за давање во закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари во девет региони.

Вести Слајдер

Има ли резервна опција за европските житници – Индија може да компензира дел од глобалниот недостиг на пченица

    Стравувањата од недостиг на пченица и зголемена инфлација ширум светот се посилни од кога било, но индиските магацини се преполни со оваа житна култура, а земјоделците во земјата

Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (30.03.2022)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 30  март – 01 април 2022 година Среда 30.03.2022: Сончево со умерена, повремено и локално и позначително облачно со слаб до умерен ветер од јужен

Вести Слајдер

Ќе се распределува државно земјоделско земјиште за производство на житни култури

    Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство најави дека околу 12.000 хектари државно земјоделско земјиште наскоро ќе биде објавено на јавен оглас. Земјоделците ќе може да аплицираат со назнака