Tag "мед"

Назад кон почетна
Вести

Николовски: Зголемени субвенциите по грло говеда и за презимено пчелно семејство

    Со усогласувањето на мерките со европската регулатива го трасираме патотот кон едно модерно и конкурентно земјоделско производство, од кое што бенефит ќе има вкупната економија и земјоделците, напиша

Вести Успешни приказни

Топ 10 успешни приказни – За кои 10 агробизниси имаше најголем интерес на Моја Фарма во 2021

  Изминатава година беше интересана според многу параметри. И покрај предизвиците кои ги донесе Ковид-19 пандемијата, сепак на површина излегоа некои успешни приказни, за кои слушнавме од наши пријатели, ги

Успешни приказни

Млад ентузијаст, посветен заштитник на природата и пчелите: Опасноста од изумирање на пчелите е реална!

Тимот на Моја Фарма разговараше со млад ентузијаст од Куманово, пчелар, земјоделец и како што самиот милува да каже за себеси – голем љубител на природата. На средбата беа разменети

Успешни приказни

Урбани момци, во рурално опкружување – Фарма Зрзе, инспиративна фармерска приказна на браќата Шемкоски од Скопје

МФ: Која е приказната позади фармата Зрзе? Кој беше мотивот да го напуштите урбаниот живот и да одлучите да станете професионални фармери? Од каде почнавте и како дојдовте до ова

Вести

„Пчелите се таму каде што е и пријателството“

  Традиционален словенечки пчеларник, донација од Амбасадата на Република Словенија, ќе биде свечено поставен во Земјоделскиот институт-Одделение за ориз во Кочани. Настанот под мотото „Пчелите се таму каде што е

Вести

Во Кочани се одржа 23. манифестација „Денови на медот”

  Во Кочани беше отворена 23. манифестација „Денови на медот” чиј домаќин и организатор е пчеларското здружение „Матица”. На настанот своите производи ги претставија повеќе пчелари од различни краишта на

Вести

Меѓународен натпревар за квалитет на медот „Tetovo Honey Awards 2021”

  Во Тетово, по трет пат се организира меѓународниот натпревар за квалитет на медот „Tetovo Honey Awards 2021”.  Во конкуренција за квалитет беа над 350 пчелари од 22 различни земји

Вести

Пчелите и медот да бидат заштитени со закон, граѓаните да се обучат како се препознава вистински мед

  Медот во земјава повеќе се консумира како лек, а не како храна. Трошиме помалку од еден килограм по глава на жител, за разлика од Словенија која троши девет или

Вести

Можност за дегустација на мед со врвен квалитет – Во центарот на Скопје ќе се одржи манифестацијата „Денови на македонскиот мед“

  На улица „Македонија” во центарот на Скопје денеска ќе се одржи традиционалната манифестација Денови на македонскиот мед. Манифестацијата се одржува 17-та година по ред, во организација на пчеларското здружение

Вести

Златни медали за македонскиот мед на Игор Најдов на натпревар во Тузла

  Златни медали освоија неколку мостри на македонски мед на натпревар во Тузла, Босна и Херцеговина, информираше кавадарчанецот Игор Најдов. Тој соопшти дека две мостри од неговиот мед „Медликовец“ од