Кинеските власти апелираат граѓаните да направат залихи од храна

Кинеските власти апелираат граѓаните да направат залихи од храна

 

Кинеската Влада им порача на граѓаните да подготват залихи од храна и други потреби за домаќинството во случај на вонредна состојба по невообичаено обилните дождови кои предизвикаа зголемување на цените на зеленчукот и во момент на пандемијата со Ковид-19 во светот.

Во синоќешното соопштение од Министерството за трговија се повикани локалните власти да обезбедат редовно снабдување и стабилни цени и навреме да ги предупредат граѓаните за сите проблеми и прекини во снабдувањето.

Директивата на Министерството за трговија доцна во понеделникот предизвика одредена загриженост на домашните социјални медиуми дека можеби е предизвикана од зголемените тензии со Тајван, додека некои рекоа дека луѓето брзаат да набават ориз, масло за јадење и сол.

Владата обично прави дополнителни напори за да ги зголеми залихите на свеж зеленчук и свинско месо пред најважниот кинески празник, Лунарната Нова Година, кој во 2022 година паѓа на почетокот на февруари. Но, оваа година тие напори станаа поитни откако екстремните временски услови на почетокот на октомври ги уништија посевите во Шандонг – најголемиот регион за одгледување зеленчук во земјата – и бидејќи појавата на случаи на КОВИД-19 што се протегаат од северозапад до североисток од земјата се закануваат да го нарушат снабдувањето со храна .

Минатата недела цените на краставиците, спанаќот и брокулата се зголемија повеќе од двојно од почетокот на октомври. Спанаќот беше поскап од некои парчиња свинско месо со 16,67 јуани (2,60 долари) за кг, покажува индексот на цените на зеленчукот во Шугуанг, трговски центар во Шандонг.

Иако цените се намалија во последните денови, економистите очекуваат значително зголемување на годишно ниво на инфлацијата на потрошувачките цени за октомври, прво во последните пет месеци.

Пандемијата донесе зголемен фокус на безбедноста на храната, при што владата подготви закон за безбедност на храната и ги наведе новите напори за спречување на фрлањето храна.

 

Извор: Reuters

 

Категории: Вести, Пазари