Тридневна временска прогноза (18.05.2021)

Тридневна временска прогноза (18.05.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  18 – 20 мај 2021 година

Вторник 18.05.2021: Сончево со умерена локална облачност. Во претпладневните часови во западните предели ќе има услови за ретка појава на слаб дожд. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од северозападен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 7 до 14 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 26 степени.

Среда 19.05.2021: Сончево, додека попладне и кон крајот на денот облачноста локално ќе се зголемува и ќе има услови за локален краткотраен дожд и услови за појава на ретки грмежи. Ќе дува умерен ветер од југозападен и од западен правец, и истиот повремено ќе засилува. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 11 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени.

 

Четврток 20.05.2021: Променливо облачно и посвежо со услови за повремен локален дожд и ретка појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 6 до 12 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени.