Тридневна временска прогноза (29.09.2021)

Тридневна временска прогноза (29.09.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 29 септември  – 1 октомври 2021 година

Среда 29.09.2021: Претежно облачно и СВЕЖО со повремени локални врнежи од дожд, особено од пладневните часови па натаму. Ќе има услови и за ретка појава на грмежи а ќе дува и слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурите ќе бележат тенденција на уште поголемо опаѓање и тоа поради продор на постуден воздух од север. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 8 до 14 степени, додека максималните ќе бидат потпросечни за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени.

Четврток 30.09.2021: Претежно облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од дожд, особено во западните предели каде ќе има услови и за локална појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и од југоисточен правец. Температурите ќе бидат потпросечни за овој дел од годината и минималните ќе се спуштаат во интервалот од 7 до 14 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 24 степени.

Петок 01.10.2021: Променливо облачно со услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и од југоисточен правец. Температурите преку ден ќе бидат малку повисоки за разлика од изминатите неколку денови, додека наутро ќе биде свежо. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 13 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени.