Tag "сончогледово масло"

Назад кон почетна
Вести Најнови Вести Популарно Слајдер

Од утре и задутре зејтин ќе има во сите маркети, цената ќе биде стабилна и ќе достигне максимум 2,5 евра

    – Цената на зејтинот ќе биде меѓу 2,20 – 2,40 евра или максимум 2,50 евра и ова цена ќе се задржи, особено по празниците. Ќе има и доволно

Вести Слајдер

Зејтин ќе има – Србија донесе одлука за извоз на два милиона литри масло за јадење во Македонија

    На вчерашната седница српската Влада донесе одлука за извоз на два милиона литри масло за јадење. Одлуката е објавена денеска. Со тоа влегуваме во имплементација на договореното –

Вести Слајдер

Се очекува голем пад на извозот на пченка и сончогледово масло од Украина

    Украинскиот извоз на пченка би можело да падне за речиси една четвртина во сезоната 2021/2022 поради воениот конфликт во оваа земја, а уште поголем пад може да има

Вести Слајдер

Продолжена забраната за извоз на сончогледово масло, а укината царината за увоз

    На предлог на Министерството за економија во координација со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Владата донесе одлука да ја продолжи забраната за извоз на одделни житни култури

Вести Слајдер

Војната во Украина го намалува снабдувањето со сончогледово масло

    Рускo-Украинскиот конфликт кој е длабоко навлезен во својот втор месец откако започнаа воените дејствија, го нарушува снабдувањето со сончогледово масло ширум светот. Извозот на сончогледово масло на Украина

Вести Слајдер

Забраната за извоз продолжува, стимулации за пченицата и средба во Белград – Актуелни теми во македонското земјоделство

  Забраната за извоз на пченица, јачмен, пченка, пченично брашно, сончогледово семе и масло ќе трае до 15 април, одлучи Владата. Целта на одлуката е заштита на домашниот пазар и

Слајдер Успешни приказни

Био Оил го произведува првото масло од афион [шарла’ан] од Струмичко-радовишко поднебје

Во претходното интервју кое Моја Фарма го направи со вас, во фокус беше ладно    цеденото сончогледово масло. Слушаме имате новитети, за што поточно се работи? – На  сам почеток кога

Вести Пазари

Цените на растителните масла и понатаму опаѓаат – дали ќе се задржи овој тренд?

  ФАО индексот на цените на растителното масло во јуни во просек достигна 157,5 поени, паѓајќи за 17,2 поени (или 9,8 проценти) од претходниот месец и бележи најниско ниво во

Успешни приказни

Интервју Коцев: Нашето ладно цедено сончогледово масло е пандан на маслиновото, Био Оил ќе соработува со земјоделците и ќе ги смени стереотипите на потрошувачите

Малиот семеен агро бизнис Био Оил за прв пат пласира ледно цедено био сончогледово масло на македонскиот пазар. Со Роберт Коцев еден од основачите на Био Оил разговаравме во што