Тридневна временска прогноза (11.05.2021)

Тридневна временска прогноза (11.05.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  11 – 13 мај 2021 година

Вторник 11.05.2021: Сончево и топло со умерена локална облачност, особено попладне кога во планинските региони ќе има  услови за локален краткотраен дожд и ретка појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 4 до 10 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 26 степени.

Среда 12.05.2021: Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне локално ќе биде нестабилно со дожд и услови за окална појава на грмежи. Ќе започне да дува умерен, повремено на некои места засилен ветер, и тоа Долж Повардарието од југоисточен, додека во останатите места од југозападен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 6 до 12 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

 

Четврток 13.05.2021: Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне со услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер претежно од југозападен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 5 до 11 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени.