Tag "производство"

Назад кон почетна
Вести Слајдер

Договорното производство е најдобро решение за зголемување на домашното производство на храна

    Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, одржа средба со претставници на земјоделски здруженија и преработувачи на којшто се разговараше  за сите аспекти на развој на договорното производство

Вести

Кина ја има најлошата зимска реколта на пченица – Состојбата во останатите глобални житници е подеднакво загрижувачка

    Состојбата со зимската реколта на кинеската пченица би можела да биде „најлоша во историјата“, рече министерот за земјоделство во саботата според Ројтерс, предизвикувајќи загриженост за резервите на жито

Култури Слајдер

(Видео) Оранжериско производство на модар патлиџан – од сеење, преку берба, до преработка

    Некои го обожуваат, други не можат да го поднесат! Сепак, за вкусовите нема да дискутираме во овој текст. Оставаме на вас самите да одлучите во која група припаѓате.

Едукација Слајдер

(Видео) Дали можеме да создадеме „совршена“ фарма?

    Тенденциите за ефикасно земјоделство постојат колку што постои самото земјоделство. Идеалот за создавање на „совршена“ фарма континуирано се проткајува низ цела историја на постоењето на земјоделството. Како започнало

Култури Слајдер

Сок од кромид – Нутритивно решение за ефикасно слабеење

    Сок од кромид можеби и не ни е првата помисла кога сме жедни и кога очајно бараме начин како да ја згаснеме својата жед. Сепак, тој постои, а

Вести Слајдер

ПИК Врбовец е првата хрватска компанија која ќе извезува месо во Јапонија

      По успешното исполнување на исклучително строгите јапонски критериуми за преработка и производство на говедско месо, водечката месна индустрија во Хрватска, во јануари за прв пат извезе месо

Култури Слајдер

(Видео) Како да одгледате јаболкница за 3 години – од семка до плод!

    Можете ли сами да одгледате јаболкница од семе? Можеби сте си го поставиле ова прашање и претходно. Всушност, не постои човек кој пројавил интерес кон овоштарството, а да

Иновации Слајдер

Механизација и иновации: Кои беа новитетите во 2021 година?

  Објавите од овие две категории, механизација и иновации, имаат многу заеднички допирни точки. Во 2021 година се обидовме да бидеме во тек со повеќето новитети во земјоделството. Некогаш Ви

Производство

Втора шанса за помалку читаните стории – 10 објави кои треба да ги прочитате

  Правејќи ретроспектива на изминатата година, решивме да им дадеме шанса и на помалку читаните стории од 2021, кои сметаме дека имаат потенцијал. Во продолжение на текстов, Ви претставуваме 10

Зелен развој

8 зеленчуци што можете да ги одгледувате во вашиот стан преку целата година

  Одгледувањето на сопствен зеленчук не само што е забавно, туку ќе знаете со што точно се третирани растенијата во секоја фаза од нивниот развој, што не е случај со