Тридневна временска прогноза (04.05.2021)

Тридневна временска прогноза (04.05.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  04 – 06 мај 2021 година

Вторник 04.05.2021: Сончево со умерена локална облачност. Во попладневните часови ќе има услови за ретка појава на краткотраен локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 8 до 15 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

Среда 05.05.2021: Сончево со умерена локална облачност. Попладне локално ќе има нешто повеќе облачност а ќе дува и умерен ветер од јужен правец, кој особено на запад повремено ќе засилува. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 11 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени.

 

Четврток 06.05.2021: Сончево со умерена локална облачност. Попладне ќе има нешто повеќе облачност кога ќе има услови за сосема ретка појава на слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 6 до 13 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени.