Тридневна временска прогноза (06.07.2021)

Тридневна временска прогноза (06.07.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 6 – 8 јули 2021 година

 

Вторник 06.07.2021: Сончево со умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец и истиот Долж Повардарието ќе засилува. Температурите ќе бидат малку повисоки за разлика од изминатите денови. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 12 до 21 степен, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.

Среда 07.07.2021: Претежно сончево и топло со мала локална облачност попладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите поради продор на топла воздушна маса од југ ќе бележат тенденција на понатамошен пораст. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 12 до 22 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 38 степени.

Четврток 08.07.2021: Сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер  претежно од северен правец и иситот повремено на некои места ќе засилува. Температурите поради влијанието на топлата воздушна маса од југ ќе останат многу високи. Минималните ќе се спуштаат во интервалот од 12 до 21 степен, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 39 степени.