Тридневна временска прогноза (11.05.2022)

Тридневна временска прогноза (11.05.2022)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 11 – 13 мај 2022 година

Среда 11.05.2022: Сончево и ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Во попладневните часови локално, и тоа особено во планинските предели ќе има услови за локална нестабилност, проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималните температури и понатаму ќе бидат без промени и ќе се спуштаат во интервалот од 4 до 10 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 29 степени.

Четврток 12.05.2022: Сончево и УШТЕ ПОТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Минималните температури и понатаму нема да се менуваат и ќе се спуштаат во интервалот од 4 до 11 степени, додека максималните дневни ќе бележат тенденција на понатамошен пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

Петок 13.05.2022: Сончево и ТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Во попладневните часови и тоа особено во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 6 до 11 степени, што значи дека истите ќе бидат сосема малку повисоки за разлика од изминатите утрини, додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.