Брз појадок од авокадо и туна

Брз појадок од авокадо и туна

 

Потребни состојки:

  • 2 авокада ( средна величина)
  • 100гр туна во вода (водата целосно ќе ја исцедите)
  • 2 лажици мајонез
  • 3 млади кромитчиња (исечкан на мали парчиња)
  • ½ црвена пиперка (исецкана на мали парчиња)
  • 1 лажица оцет (обичен или балсамико)
  • ¼ лажичка бибер
  • прстофат лук во прав
  • сол по желба
  • магданос за декорација

Подготовка на смеса:

Bо еден сад смешајте ги туната, кромитчињата и мајонезот. Потоа додадете ги оцетот, биберот, солта, лукот во прав и мешајте.

Авокадата, пресечете ги авокадата на половина, отстранете ја семката и излупете ги. Направената смеса поделете ја на 4 дела и ставете ја врз секоја половина од авокадо. Декорирајте со магданос.

Автор: Александра Силјановска

Категории: Здрава храна