Вести

Назад кон почетна
Вести ЕУ Земјоделска политика Слајдер

ВЕБИНАР: Акциски ориентиран пристап на предвидување за рурален развој

  Предвидувањето на можни исходи како дисциплина постои со децении, со широк опсег на индустрии во кои оваа дисциплина може да биде аплицирана, од малопродажба до рурален развој. Неодамна, предвидувањето

Вести Слајдер

Промоција на заеднички бренд – „Алијанса на Премиум Производи“

Меѓу народот кружи општоприфатената максима „Заедно сме посилни“. Дека ова не е само гола фраза, имавме можност да забележиме на настанот кој беше одржан на 01.06.2022 на кој за прв

Вести Најнови Вести Популарно Слајдер

Од утре и задутре зејтин ќе има во сите маркети, цената ќе биде стабилна и ќе достигне максимум 2,5 евра

    – Цената на зејтинот ќе биде меѓу 2,20 – 2,40 евра или максимум 2,50 евра и ова цена ќе се задржи, особено по празниците. Ќе има и доволно

Вести Најнови Вести Популарно Слајдер

Извозот на флаширано вино е зголемен за 30 % – Нов закон за поддршка на лозарството

    „За околу 30 проценти е зголемен извозот на флаширано вино годинава и тоа покажува дека во тој правец треба да се фокусираме, а паралелно, со низа мерки, да

Вести Временска Прогноза

Тридневна временска прогноза (16.04.2022)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 16 – 18 април 2022 година Сабота 16.04.2022: Облачноста постепено ќе се зголемува и доцна попладне и навечер ќе има услови за локален дожд. Ќе

Вести Најнови Вести Слајдер

Се разгледува можноста во државните резерви да „влезе“ и оризот

    Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски вели дека државните резерви не се активирани зашто, според Министерството за економија, суровини и репроматеријали има доволно. Николовски денеска, одговорајќи

Вести Слајдер

Зејтин ќе има – Србија донесе одлука за извоз на два милиона литри масло за јадење во Македонија

    На вчерашната седница српската Влада донесе одлука за извоз на два милиона литри масло за јадење. Одлуката е објавена денеска. Со тоа влегуваме во имплементација на договореното –

Вести Слајдер

(Во живо) Доделување на договорите за набавка на високопедигриран добиток

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделието и руралниот развој, Никица Бачовски, ќе ги доделат договорите за набавка на високопедигриран

Вести Слајдер

Изреволтирани малешевци на мирен протест во Берово

    Сопствениците на приватни шуми и имоти од Малешевијата излегоа на мирен протест. Три часа го блокираа патниот правец Берово-Делчево. Бараат да им се вратат нивните површни за обработување

Вести Слајдер

Србија ја тргна забраната за извоз на храна од органско потекло

Српската влада ги тргна прехранбените производи од органско потекло од забраната за извоз на основните земјоделски и прехранбени производи. „Имајќи ги предвид малите површини каде во Република Србија се одвива