Тридневна временска прогноза (06.08.2021)

Тридневна временска прогноза (06.08.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 6 август –  8 август 2021 година

Петок 06.08.2021: Сончево и малку посвежо со умерена облачност. Локално ќе има услови за краткотрајна нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Не се исклучува можноста и зас појава на краткотрајно НЕВРЕМЕ, проследено со силен ветер и со појава на град. Ќе дува умерен ветер од западен и од северозападен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Температурите ќе бележат тенденција на пад за неколку степени и минималните ќе се спуштаат во интервалот од 16 до 24 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 39 степени во најтоплите предели од државава. УВ ИНДЕКОСТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент 9).

Сабота 07.08.2021: Сончево и не премногу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец и истиот Долж Повардарието ќе засилува. Температурите ќе бидат нешто пониски поради продор на нешто посвежа воздушна маса од север. Минималните ќе се спуштаат во интервалот од 11 до 20 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 38 степени. УВ ИНДЕКСОТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент 9).

Недела 08.08.2021: Сончево и повторно МНОГУ ТОПЛО. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите повторно ќе бележат тенденција на пораст, и тоа поради влијанието на многу топлата воздушна маса од југ (северните предели на Африка). Минималните ќе се спуштаат во интервалот од 14 до 21 степен, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 33 до 40 степени. УВ ИНДЕКСОТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент 9).