Тридневна временска прогноза (16.06.2021)

Тридневна временска прогноза (16.06.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  16 – 18 јуни 2021 година

Среда 16.06.2021: Променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Долж Повардарието ветерот повремено ќе засилува. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 6 до 14 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 32 степени.

Четврток 17.06.2021: Сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Попладне локално ќе има услови за нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 8 до 16 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интерваот од 25 до 34 степени.

Петок 18.06.2021: Сончево со умерена локална облачност. Попладне локално ќе има услови за нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 10 до 17 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени.