Тридневна временска прогноза (17.05.2021)

Тридневна временска прогноза (17.05.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  17 – 19 мај 2021 година

Понеделник 17.05.2021: Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе започне да дува засилен, локално и повремено СИЛЕН  ветер од југозападен и од западен правец (локално над 60 км/час), додека во попладневните часови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд. Во текот на ноќта на северозапад и на запад ќе има услови за повремен локален дожд со послаб интензитет. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 5 до 12 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 27 степени.

Вторник 18.05.2021: Сончево со умерена локална облачност. Во претпладневните часови во западните предели ќе има услови за ретка појава на слаб дожд. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од северозападен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 7 до 14 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 24 степени.

 

Среда 19.05.2021: Сончево, додека попладне и кон крајот на денот облачноста локално ќе се зголемува и ќе има услови за локален краткотраен дожд и услови за појава на ретки грмежи. Ќе дува умерен ветер од југозападен и од западен правец, и истиот повремено ќе засилува. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 11 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 26 степени.