Тридневна временска прогноза (02.06.2021)

Тридневна временска прогноза (02.06.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  2 – 4 јуни 2021 година

Среда 02.06.2021: Сончево со умерена локална облачност. Особено Долж Повардарието ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Попладне во планинските региони ќе има услови за локален краткотраен дожд. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 12 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 25 степени. Во најтоплите предели истите се очекува да се искачат до околу 27 степени.

Четврток 03.06.2021: Сончево со умерена локална облачност. Попладне, особено во планинските предели на запад ќе има услови за локален краткотраен дожд. Особено Долж Повардарието ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 4 до 12 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 27 степени.

 

Петок 04.06.2021: Сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 4 до 11 степени, додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 27 степени.