Тридневна временска прогноза (04.08.2021)

Тридневна временска прогноза (04.08.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 4 август –  6 август 2021 година

Среда 04.08.2021: Сончево и ЕКСТРЕМНО ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои места залилен ветер од западен правец. Температурите поради влијанието на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од југ (северните предели на Африка) остануваат ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ и над просекот за овој период од годината. Минималните ќе се спуштаат во интервалот од 16 до 23 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 43 степени. УВ ИНДЕКОСТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент 9).

Четврток 05.08.2021: Сончево и понатаму ЕКСТРЕМНО ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има услови за краткотрајна и изолирана нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, а не се исклучува можноста и за локална појава на град. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од југозападен правец. Температурите и понатаму остануваат натпросечно високи, минималните ќе се спуштаат во интервалот од 16 до 23 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 33 до 40 степени. Долж Повардарието и на југоистокот истите има услови да се искачат и до околу 43 степени. УВ ИНДЕКОСТ и понатаму ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент 9).

Петок 06.08.2021: Сончево и малку посвежо со умерена облачност. Локално ќе има услови за краткотрајна нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Ќе дува умерен ветер од западен и од северозападен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Температурите ќе бележат тенденција на пад за неколку степени и минималните ќе се спуштаат во интервалот од 16 до 24 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 39 степени во најтоплите предели од државава. УВ ИНДЕКОСТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент 9).