Тридневна временска прогноза (09.07.2021)

Тридневна временска прогноза (09.07.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 9 – 11 јули 2021 година

 

Петок 09.07.2021: Сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Попладне и во вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со пообилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Температурите и понатаму ќе останат високи и тоа под влијание на топлата воздушна маса од југ. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 12 до 22 степени, додека максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 39 степени.

Сабота 10.07.2021: Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и навечер на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со пообилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите за разлика од изминатите денови ќе бележат тенденција на мал пад и минималните ќе се спуштаат во интервалот од 13 до 21 степени. Максималните ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени.

Недела 11.07.2021: Претпладне сончево со мала до умерена облачност. Попладне и навечер ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите ќе останат нешто пониски за разлика од изминатите денови. Минималните ќе се спуштаат во интервалот од 12 до 21 степен, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.