Тридневна временска прогноза (18.06.2021)

Тридневна временска прогноза (18.06.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија,  18 – 20 јуни 2021 година

Македонија:

 

Петок 18.06.2021: Сончево со умерена локална облачност. Попладне локално ќе има услови за нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Ќе има услови и за ретка појава на град. Сепак, за разлика од изминатите денови кога имавме значително посвежо време и со подпросечни температури на воздухот, денес ќе имаме далеку повисоки температури на воздухот.Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 10 до 17 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени.

Сабота 19.06.2021: Сончево со умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Има услови и за локална појава на град. Температурите на воздухот и тоа под влијание на значително потоплата воздушна маса од југ, остануваат и понатаму високи, но сепак далеку од оние пеколни температури. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 11 до 18 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 31 степен.

Недела 20.06.2021: Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Попладне ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Температурите поради понатамошно влијание на топлата воздушна маса од југ ќе бидат и понатаму високи и минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 11 до 18 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 34 степени.